Čerstvý absolvent autoškoly je vždy začátečník
Kdo získal řidičské oprávnění, by měl přijmout fakt, že je stále začátečník, a že teprve praxí se získávají zkušenosti a dovednosti. Podpořit vás v tom může dobře zvolená autoškola, ale také další okolnosti.
Pýcha předchází pádu – je to staré české přísloví a je stále platné pro každého a pro všechny situace. Týká se to samozřejmě i řízení vozidla, pyšní lidé totiž nepřipouští, že by se mohli mýlit, všechno dělají dobře, všechno umí nejlíp. Vezměte rozum do hrsti, důvěřujte vlastní intuici a selskému rozumu a hlavně si uvědomte, že jste stále jen začátečníci, i když jste třeba absolvovali autoškolu v Praze Autoškola Holešovice a máte za sebou mnoho hodin praktického výcviku. Rádi bychom vám připomněli, že podobná pravidla platí i v letectví – teprve zkušený pilot s mnoha nalétanými hodinami je jmenován kapitánem.
Začínejte na okreskách – okresky jsou slangový výraz pro „okresní“ silnice druhé a třetí třídy s omezeným provozem a tam si můžete natrénovat řízení vozidla tak, aby vám, jak se říká, přešlo do krve a cítili jste se za volantem jistí. Postupně přidávejte počty hodin na silnicích s hustším provozem a složitějšími dopravními situacemi, asi tak, jak to dělají např. atleti, kteří si zvyšují tréninkové dávky.
Mějte někoho vedle sebe – pokud možno nějakého řidiče, který již má za sebou více zkušeností – rodiče, starší sourozence, přítele, manžela atp. Váš pomocník by však měl být empatický a neměl by se k vám chovat z pozice nadřazenosti, ale měl by se vcítit do vaší situace, vždyť i on jednou začínal, jako vy.
Trénujte problémové situace – v některých autoškolách připravují řidiče důkladněji na situace, které mohou způsobit dopravní nehodu, např. smyk, nedodržování vhodné vzdálenosti a přizpůsobení jízdy stavu a povaze vozovky. Může se vám hodit i pár hodin navíc na cvičišti, kde se vám instruktor věnuje při nacvičování jízdy po zledovatělém terénu, na sněhu či za deště, a kde trénujete ovládání vozidla při smyku, procvičujete jízdu s přívěsem atp.