O co se opírá prodej mobilních domů
Mobilní domy dnes oslovují čím dál více dobře informovaných zákazníků a nabízí jednu z cest, jak skoncovat s nájemním bydlením a být svým způsobem nezávislým na mnoha vnějších okolnostech. Záměrně tu uvádíme výraz „informovaných“, neboť stále v části populace převažuje názor, že mobilheim je jen jakási bouda na kolečkách, velmi malých rozměrů, a že se hodí leda tak pro přespávání v létě někde v zahrádkářské kolonii nebo v kempu.
V zásadě mají tito lidé pravdu, ano, skutečně takové objekty existují, jsou nezateplené a poměrně malé, takže tento účel splní docela dobře a majitelé kempů jich také hojně využívají. Postupem času se však řada firem začala specializovat na objekty větší, celoročně obyvatelné, velmi komfortní, a ty se neliší od nízkoenergetických staveb, které se budují přímo na základové desce nebo na podsklepeném terénu. Zásadní rozdíl mezi těmito stavbami je, že prodej mobilních domů se opírá o výstavbu v kryté montážní hale, zatímco pevné dřevostavby se staví venku za příznivého počasí přímo na místě.
Výstavba v hale umožňuje příznivější podmínky, je více flexibilní, není na ničem závislá a mobilní dům lze přizpůsobit na přání zákazníka, zejména co se týče vytápění. Dnes je velmi žádané topení elektrokotlem, ale vzhledem k rostoucím cenám energií lze očekávat, že se lidé budou spíše orientovat na pevná paliva – dřevo. Krbová kamna mají také něco do sebe, je to jiný druh tepla, dřevo navíc voní, ale nejvíc vás asi bude hřát ta úspora financí, i když samozřejmě musíte přiložit ruku k dílu a palivo mít zajištěné včas. Není však problém pořídit si štípač dřeva nebo motorovou pilu, anebo si dřevo nechat zpracovat přímo na jednotlivá polena.
Dalším významným profitem je možnost výstavby fotovoltaiky a solárních kolektorů na ohřev vody, vlastní studny a vlastního septiku, vhodné je i řešení vaření na propan-butanu nebo čistém propanu, takže odpadá další závislost na dodavatelích zemního plynu – plynové přípojce.