Správné zavlažování pro zdravý vzhled rostlin a trávníku
Zavlažování je jednou z nejdůležitějších součástí péče o vaši zahradu.
Abychom se mohli těšit ze zeleného trávníku a zdravého vzhledu rostlin, musíme se náležitě věnovat zavlažování. Pravidelné a přiměřené zavlažování je zárukou úspěchu. Voda je životodárná nejen pro nás, ale také pro rostliny. Při zalévání přihlížíme k ročnímu období. Bereme v potaz, zda je horko nebo chladnější počasí. Růst rostlin totiž ovlivňuje spoustu faktorů. Je jedno zda zavlažujeme konví, hadicí, rozstřikovačem nebo závlahovým systémem. Vždy je zalévání nutné věnovat náležitou péči.
Jak zavlažovat v létě?
V letních parných dnech zásadně nezavlažujeme za poledního horkého slunce, protože půda je velice rozpálená. Za horkého počasí zalévejte raději večer nebo hned po ránu ještě než se vzduch hodně ohřeje. Voda se pak rychleji vypaří a zalití není účinné a dostatečné. Nejlépe je zalévat odstátou vodou nebo rozprašováním. Je-li opravdu parné počasí, zavlažujte raději dvakrát denně ráno i večer. Například trávníku takovéto zalévání velice prospěje. Nezavlažujte pouze povrchově, ale zeminu pořádně prolijte . Je totiž suchá i ve větší hloubce. Půda by měla být zalita alespoň do dvaceticentimetrové hloubky.
Jak zavlažovat na jaře?
Zavlažování na jaře je velice důležité. Sázíme nové rostliny a k dobrému zakořenění a růstu potřebují dostatek vláhy. Pro zdárný růst a vývoj rostlin je jaro stěžejním obdobím. Četnost zalévání přizpůsobíme počasí. Na jaře ještě nebývají příliš horké dny a vzduch je vlhčí než v létě. Většinou tedy zálivka postačí každý druhý nebo třetí den.
Zavlažování na podzim
Zavlažování na podzim se příliš neliší od letního období. Vegetační období ještě pokračuje a tak je stále nutné zalévat. Na podzim vysazujeme ještě také nové rostliny, které mají větší spotřebu vláhy.
V případě, že budete zahradu opouštět na delší dobu, přikloňte se k zavlažovacímu systému a dopřejte rostlinám dostatečnou závlahu i v době vaší nepřítomnosti.