V podnikání jde o peníze
Pokud si lidé s něčím spojují podnikatele, pak si je obvykle spojují s penězi. Takoví podnikatelé se za nimi obvykle ženou, třeba i hlava nehlava. A pokud jich vydělají hromadu, obvykle jim ostatní lidé závidí. My Češi už jsme takoví.
A když si soukromník takové velké peníze nevydělá? Ba co když si nevydělá ani tolik, aby s tím dokázal vyjít a udržet svůj podnik v chodu? Pak se mu pochopitelně nezávidí. Protože ani není co mu závidět. Takový stav věcí se totiž rovná hodně zásadnímu problému, se kterým se musí zase co nejdříve skoncovat. Protože soukromý byznys, který je v mínusu, nemůže existovat.
A kde mají vzít podnikatelé peníze, když jim jejich podnikatelské aktivity zrovna dostatečný zisk nepřinášejí? Jak mají vyžít podnikatelé z příjmů, jež jsou extrémně nízké, případně jež nejsou vůbec žádné?
Nastane-li podobná situace, je to zkrátka natolik zlé, že je třeba vzít zavděk jakýmkoliv rozumným řešením. Třeba i půjčkou.
Jenže rozhodne-li se soukromník zažádat někde o půjčku, měl by si to určitě nejprve pořádně rozmyslet. Protože nabídky jsou skutečně rozmanité a u mnohých z nich hrozí, že je podobně nedokonalý žadatel, jako je podnikatel ve finanční tísni, vůbec nedostane, případně se mu nabízejí za tak nevýhodných podmínek, že by znamenaly spíše ještě větší problémy než řešení stávajících potíží.
A tak se nejednou vybere hypotéka pro podnikatele, již mnozí soukromníci považují za to nejideálnější řešení. A tato volba má své nesporné logické opodstatnění. U nebankovní hypotéky se totiž zase až tolik nelpí na výši příjmů žadatele, stačí i takové, jež dostačují k hrazení dohodnutých splátek, problémy tu nemusí být ani s nějakým negativním záznamem v registrech dlužníků nebo jinou stinnou stránkou.
Tady se musí jenom dát do zástavy nemovitost, jež slouží jako záruka splácení. A pak už není problém tu peníze dostat a investovat je do toho, do čeho je třeba je vložit.